GitHub – Podstawy

W tym wpisie omówimy podstawy GitHub, czyli najpopularniejszej obecnie platformy do przechowywania i upubliczniania swojego kodu. Zobaczymy jak wrzucić tam swój kod i jakie możliwości oferuje sama platforma. GitHub jest miejscem, w którym możemy przechowywać nasze repozytoria gitowe ( git + hub 🙂 ) , czyli: tworzymy coś lokalnie (nieważne czy kod czy e-book), zapisujemy i wysyłamy na platformę, a nasi współpracownicy mogą aktualną wersję podejrzeć, ściągnąć na swój dysk i dokonać dalszych zmian. Dodatkowo cała historia zmian jest przechowywana i w dowolnym momencie możemy wrócić do wersji sprzed tygodnia na przykład. Dzięki platformie GitHub współpraca nad wspólnymi projektami jest bardzo wygodna. Wrzucenie tam paru ciekawych projektów w ramach portfolio może realnie zwiększyć nasze szanse na zdobycie pracy.

Utworzenie lokalnego repozytorium Git

GitHub wspiera tylko jeden system kontroli wersji, a jest nim najpopularniejszy z nich – Git. Tak więc cała przygoda z GitHub zaczyna się po naszej stronie – musimy zainstalować po swojej stronie program wspierający pracę z tym systemem. Najlepiej zrobić to pobierając odpowiedni dla naszego systemu operacyjnego instalator ze strony https://git-scm.com/downloads . Następnie, dla osoby zaczynającej swoją przygodę z Gitem,  dobrym pomysłem jest instalacja jakiegoś wygodnego GUI. Może to być na przykład TortoiseGit . Teraz możemy utworzyć katalog, w którym umieścimy rzeczy, które chcemy przechowywać na platformie GitHub. W moim przypadku będzie to: C:\Dev\Workspace\github. Dodam tam jeden plik – ToDo.txt z treścią „1. Learn GitHub”. Tu już pojawia się pierwsza ważna rzecz – GitHub nie służy tylko do przechowywania źródeł programów, ale równie dobrze może służyć za np. miejsce do publikacji listy ciekawych artykułów czy własnych poradników, a nawet e-booków naszego autorstwa. Należy tylko pamiętać, że wszystkie te rzeczy są widoczne dla całego świata (chyba, że zapłacimy za repozytorium prywatne).

Następnie w tym katalogu wykonajmy serie komend:

git init
git add ToDo.txt
git commit -m "Initial Commit"

Komendy te tworzą nowe repozytorium git w aktualnym katalogu roboczym (init), dodają plik ToDo.txt do utworzonego repozytorium (add), finalnie zapisujemy zmiany w repozytorium (w tym wypadku dodanie pliku) z komentarzem „Initial commit” (commit). Z poziomu menu kontekstowego Windows dostarczanego przez TortoiseGit, w katalogu C:\Dev\Workspace\ ,będą to opcje „Git create repository here…”, „TortoiseGit -> Add”, „Git Commit”

Tak oto utworzyliśmy lokalne repozytorium Git i mamy wszystko, czego nam potrzeba by zacząć przygodę z platformą GitHub.


Jeśli chcesz prześledzić zmiany krok po kroku w formie wideo, to zapraszamy na nasz kanał na YouTube.


Podstawy GitHub

Pierwszym krokiem na drodze poznania tej platformy jest oczywiście rejestracja, którą możemy wykonać tutaj – tradycyjnie należy wybrać nazwę użytkownika oraz podać e-mail i hasło. Kolejnym jest wybór planu. Opcja darmowa oferuje nieograniczoną ilość publicznych repozytoriów (czyli widocznych dla wszystkich), a płatna – nieograniczoną ilość zarówno prywatnych, jak i publicznych. Nas interesuje opcja publiczna.

Na sam koniec możemy wypełnić składającą się z kilku pytań ankietę.

Teraz jesteśmy już gotowi na utworzenie pierwszego projektu:

Podstawy GitHub

Na ekranie, który pojawi się po rejestracji, możemy utworzyć nowy projekt („Start a project”), przejrzeć nasze repozytoria, bądź zagłębić się w kod źródłowy innych. My utworzymy nowe repozytorium, wybieramy więc „Start a project” (pamiętaj, by przed tym krokiem zweryfikować swoje konto, GitHub prześle link weryfikacyjny na podany adres e-mail).

Zostaniemy przeniesieni na ekran tworzenia nowego repozytorium:

GitHub Tworzenie Repozytorium

Wystarczy podać nazwę i już możemy je utworzyć. W następnym kroku zostaną nam pokazane trzy możliwości inicjalizacji repozytorium na platformie GitHub – utworzenie zupełnie nowego repozytorium lokalnego i udostępnienie go, podpięcie istniejącego już repozytorium, bądź import z innego systemu kontroli wersji (na przykład Mercurial czy SVN). Do dwóch pierwszych z nich została dodana lista komend, jakie należy lokalnie uruchomić, by udostępnić nasze repozytorium.

Nas interesuje opcja numer dwa, ponieważ mamy już stworzone repozytorium. Wykonujemy więc dwa brakujące kroki:

git remote add origin https://github.com/dev-foundry/githubdemo.git
git push -u origin master

Pierwsza z nich dodaje nowy, zewnętrzny serwer, na którym przechowywane będzie nasze repozytorium. Natomiast push wypycha zmiany z lokalnego repozytorium na ten właśnie serwer. Po odświeżeniu strony, na którą przekierował nas GitHub, powinniśmy ujrzeć teraz nieco inny widok, który warto nieco opisać

I tak zaczynając od góry mamy nazwę użytkownika oraz nazwę tego repozytorium (w tym wypadku dev-foundry/githubdemo), poniżej mamy szereg zakładek. Najbardziej interesują nas trzy pierwsze – na obrazie powyżej aktywny jest Code – czyli pliki źródłowe naszego projektu. Następnie mamy Issues – czyli lista błędów jakie zgłosili użytkownicy tego kodu . Pull requests natomiast są to prośby o dołączenie jakiegoś kodu (umieszczonego na osobnym branchu) do głównego kodu aplikacji (master branch).

Dokonywanie zmian

Gdy zmienimy coś lokalnie w pliku ToDo.txt wystarczy, ze wykonamy komendy:

git commit -m "First change"
git push origin master

i momentalnie zmiany będą widoczne na platformie. Komenda commit zapisze zmiany dokonane w pliku ToDo.txt do repozytorium, a komenda push prześle zmiany na serwer GitHub.

W tym miejscu zakończymy wprowadzenie do platformy GitHub – napisz w komentarzach jeśli chcesz wiedzieć więcej o branchach czy pull-requestach, a może interesuję Cie jak efektywnie pracować z Gitem?

Wszelkie sugestie będą mile widziane 🙂


Podziel się tym wpisem:

6 komentarzy do wpisu „GitHub – Podstawy”

 1. Mam wrażenie, że to artykuł w bardzo popularnym temacie – w końcu każdy programista musi mieć chociaż tą podstawową biegłość w używaniu narzędzi kontroli wersji. Zastanawiam się co można by zaproponować, żeby artykuł nie był ‚taki jak wszystkie’, ale ciężko wymyślić co byłoby potrzebne do dobrego zrozumienia działania gita, jak nie pamiętam już swoich początków z tym narzędziem 😉

 2. Jak wygląda kwestia dodania nowego, 2giego pliku do istniejącego repozytorium? Cały czas pokazuje mi błąd. Nie wiem gdzie jest problem. Rozumiem, że poprzez GIT Init, repozytorium inicjowane jest tylko raz, a nie za kazdym razem przy dodawaniu nowego pliku?
  błąd:
  hint: Updates were rejected because the tip of your current branch is behind
  hint: its remote counterpart. Integrate the remote changes (e.g.
  hint: ‚git pull …’) before pushing again.
  hint: See the ‚Note about fast-forwards’ in ‚git push –help’ for details.

  • Cześć, by dodać kolejne pliki do repozytorium należy z menu kontekstowego tortoise gita wybrać Tortoise Git -> Add… i zaznaczyć pliki, które chcemy dodać. To samo możemy osiągnąć komendą git add.

   Co do błędu, który Ci się pojawia, to wybieramy z menu kontekstowego Tortoise Git -> Pull.

Dodaj komentarz