Testy jednostkowe – JUnit 5 i Mockito 2

testy jednostkowe junit mockito tdd dev foundry blog programowanie java spring kursy

Korzystając z tego linka, kupisz kurs za 34,99zł!

Testy jednostkowe są jedną z najważniejszych technik, które powinien znać każdy programista, niezależnie od języka w którym tworzy.

Kurs zaczynamy od wytłumaczenia czym są testy jednostkowe i dlaczego są takie ważne.

Następnie przedstawiamy szczegółowo dwa najważniejsze i najpopularniejsze frameworki Javowe używane w tworzeniu testów jednostkowych:

  • JUnit 5 – bardzo znany i popularny framework do uruchamiania testów oraz tworzenia asercji,
  • Mockito 2 – równie popularny framework, służący głównie do tworzenia mocków – obiektów imitujących zachowanie zewnętrznych zależności testowanych klas.


Centralną częścią kursu jest dokładne przedstawienie poszczególnych właściwości oraz funkcjonalności JUnita 5 oraz Mockito 2.

Przy okazji przedstawiania danej funkcjonalności, omawiamy również różnice w implementacji danego rozwiązania między poprzednimi i aktualnymi wersjami tych frameworków.

Bardzo ważnym działem jest wprowadzenie do tematyki TDD – Test Driven Development – czyli techniki tworzenia kodu, w której zaczyna się od napisania testów jednostkowych, a dopiero potem przechodzi do implementacji danej funkcjonalności w kodzie.

Z pomocą tego kursu poznasz także zestaw konwencji oraz dobrych praktyk programistycznych: dowiesz się jak tworzyć dobre testy jednostkowe korzystając z akronimów FIRST oraz CORRECT i skonfigurujesz bibliotekę JaCoCo, by tworzyć raport pokrycia kodu testami jednostkowymi przy każdym uruchomieniu testów.

Wszystkie zagadnienia są dokładnie omawiane na praktycznym przykładzie aplikacji rozwijanej w trakcie trwania kursu.

Ponadto czekają na Ciebie zadania, które pomogą ci ugruntować nowo zdobytą wiedzę, a kod do każdego wykładu oraz zadania będzie umieszczony na platformie GitHub.

Nasz kurs jest dedykowany wszystkim, którzy chcą zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę na temat testów jednostkowych, frameworków JUnit 5 oraz Mockito 2, testowania w metodyce Test Driven Development oraz najlepszych praktyk i konwencji w tworzeniu testów jednostkowych.

Serdecznie zapraszamy! 🙂