Praca zdalna – wady i zalety

praca zdalna dev foundry blog programowanie java spring kursy

Pracodawcy coraz częściej oferują możliwość pracy zdalnej, warto więc przyjrzeć się jej nieco bliżej.

Od razu możemy wyjaśnić sobie jedną rzecz – jeśli nie jesteś gigantem skupienia, zapomnij o ikonicznych obrazkach z pracą na plaży.

Aby efektywnie pracować jako programista potrzebujesz koncentracji, a żeby mózg mógł tego dokonać musimy minimalizować zewnętrzne bodźce . Woda po horyzont, szum morza, skrzek mew i spacerowicze – wszystko to będzie nam przeszkadzać.


Jeśli chcesz prześledzić zmiany krok po kroku w formie wideo, to zapraszamy na nasz kanał na YouTube.


Na plaży czy w szafie?

praca zdalna dev foundry blog programowanie java spring kursy

Nasz mózg całkiem sprawnie radzi sobie z przypisywaniem zadań do miejsc – wchodząc do biura samoistnie przestawiamy się w tryb roboczy. Gdy zaczynamy pracować zdalnie, nasz mózg będzie w trybie domowym bądź kawiarnianym i potrzebujemy czasu nim nauczymy go, że jesteśmy w domu, a jednak pracujemy. Zresztą podobnie ma się sprawa z dzieciakami… skoro tata jest w domu to można się z nim bawić.

Gdy już decydujemy się na pracę zdalną, to najlepiej mieć do tego osobny gabinecik, nawet jeśli miałby być wielkości szafy, albo przynajmniej pracować zawsze w jednym miejscu, żeby mózg zaczął je kojarzyć z pracą.

Uwaga na rozpraszacze

praca zdalna dev foundry blog programowanie java spring kursy

Tak więc pierwszym problemem jest miejsce pracy. Drugim problemem jesteśmy my sami – pamiętasz stan przed egzaminami kiedy to wszystko, łącznie z prasowaniem i zmywaniem, zdaje się być ciekawsze i ważniejsze niż nauka? Tak wyglądają też początki pracy z domu, dlatego na początku warto minimalizować wszelkiego rodzaju pokusy oraz ćwiczyć swój poziom skupienia. Warto korzystać na przykład z techniki pomodoro – czyli 25 minut totalnego skupienia i 5 minut przerwy.

Programistyczne walkie-talkie

praca zdalna dev foundry blog programowanie java spring kursy

Trzecim problemem jest komunikacja, na przykład przyswajanie wiedzy od lepszych od nas członków zespołu. W warunkach biurowych pewne rzeczy odbywają się naturalnie – a to wychwycimy jakieś informacje o systemie z zasłyszanej rozmowy, dowiemy się czegoś nowego podczas spontanicznej rozmowy przy kawie czy poprosimy „ad hoc” o pomoc kolegę, który akurat przechodził obok naszego biurka. Podczas pracy z domu żadne z tych warunków nie zachodzi. Zespoły rekompensują te braki używając narzędzia Slack, Microsoft Teams czy tym podobnych komunikatorów grupowych, jednak nie jest to tak efektywne. Oczywiście wciąż uczymy się podczas normalnych rozmów czy code review, jednak jest to proces wolniejszy.

Również komunikacja między personalna jest trudniejsza w tym przypadku – ponieważ komunikujemy się tylko tekstowo, więc odpada nam kontakt twarzą-w-twarz i cały szereg wskazówek niewerbalnych, dlatego czasem ciężko wyczuć emocje drugiej osoby.

Co dobrego?

praca zdalna dev foundry blog programowanie java spring kursy

Tyle na temat minusów. Może i zabrzmiały one dość mocno jednak taki rodzaj pracy ma oczywiście gigantyczne plusy. Odzyskujemy godziny, oraz pieniądze, które do tej pory poświęcaliśmy na dotarcie do pracy, zyskujemy elastyczność jeśli chodzi o jej czas oraz wykonujemy ją w naszej własnej, domowej atmosferze i w takich warunkach jakie nam odpowiadają. A finalnie – gdy już będziemy w stanie skupić się na pracy – zdecydowanie wzrośnie nam wydajność, bo nie będą pojawiały się typowe dla biur rozpraszacze.

Praktyka czyni mistrza

praca zdalna dev foundry blog programowanie java spring kursy

Dodatkowo dwa pierwsze minusy – czyli kwestia przestawienia się na tryb roboczy oraz skupienia są jak najbardziej rozwiązywalne poprzez wyrobienia w sobie nawyku, więc pozostaje tylko kwestia nauki – a tu również przy odrobinie samozaparcia możemy poprawić stan rzeczy i samemu zadawać dużo pytań odnośnie rzeczy, których nie wiemy.

Warto spróbować

praca zdalna dev foundry blog programowanie java spring kursy

Reasumując – dla osób zaczynających dopiero swoją przygodę z branżą i pracą zdalną najlepszym rozwiązaniem jest dostanie się do firmy gdzie zdecydowana większość zespołu pracuje zdalnie. Tam są już wyrobione dobre praktyki i kultura pracy zdalnej, które zostaną Tobie przekazane.

Należy unikać sytuacji, w których tylko niewielka część osób pracuję zdalnie – wówczas istnieje bardzo duże ryzyko, że zostaniemy wyobcowani.

Na pewno zdecydowanie warto szukać pracodawcy, który oferuje dzień lub dwa pracy zdalnej w tygodniu. Wtedy można stopniowo wdrażać się w ten model pracy.


Podziel się tym wpisem:

1 komentarz do wpisu “Praca zdalna – wady i zalety”

Dodaj komentarz