Wzorzec projektowy Fasada

Fasada jest jednym ze wzorców strukturalnych. Na pierwszy rzut oka może wydawać się podobna do wzorca Adapter, jednak różni je przeznaczenie. Celem wzorca Adapter jest modyfikacja danego interfejsu tak, aby dostosować go do potrzeb klienta. Natomiast celem Fasady jest zapewnienie klientowi uproszczonego interfejsu dla danego systemu lub jego podsystemów.

Najczęstszym zadaniem Fasady jest zatem izolacja klienta od podsystemu, czyli wewnętrznych metod oraz logiki biznesowej.

Jeśli więc klient ma nie mieć bezpośredniego dostępu do systemu lub podsystemów ze względu bezpieczeństwa, to wzorzec Fasada nadaje się do tego idealnie.

Po więcej szczegółów, zapraszamy do filmu poniżej. Dowiesz się w nim między innymi:

  • jakie są zalety i wady Fasady,
  • poznasz schemat działania Fasady,
  • zobaczysz przykład negatywny,
  • poznasz poprawną implementację wzorca Fasada.

 

Można powiedzieć, że Fasada jest jak interfejs użytkownika: dostępne i widoczne są wybrane funkcjonalności. Użytkownik nie musi znać ani widzieć dokładnie działania systemu wewnętrznego, ponieważ potrzebne funkcjonalności są mu udostępniane na zewnątrz.

Uwaga: jeśli naszym celem nie jest zapewnienie bezpieczeństwa, a jedynie zapewnienie uproszczonego interfejsu dla klienta, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby klient nadal miał dostęp do danych klas i metod z podsystemu.

Jest to dość prosty wzorzec i na pewno warto z niego skorzystać, zwłaszcza tam, gdzie potrzebujemy schować pewną część naszego kodu przed klientem lub też jeśli chcemy dostarczyć klientowi uproszczoną wersję danej funkcjonalności.

Jakie są zalety Fasady?

Fasada rozdziela klienta od podsystemów danego systemu. Więc może zapewniać bezpieczeństwo, bo klient nie ma bezpośredniego dostępu do metod podsystemu.

Klient jest oddzielony od niepotrzebnej dla niego wiedzy złożoności działania danego podsystemu.

Natomiast co do wad:

Trzeba pamiętać, że utworzona przez nas fasada jest zależna od klas podsystemów. Jeśli ich działanie ulegnie zmianie, to musimy również aktualizować fasadę. W przeciwnym razie jej działanie będzie nieprawidłowe.


Podziel się tym wpisem:

Dodaj komentarz